5 червня – Всесвітній день охорони довкілля

Всесвітній день охорони довкілля відзначається щорічно 5 червня.

Всесвітній день охорони довкілля є одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії.

Святкування цього Дня розраховане на те, щоб привнести людський фактор у питання охорони довкілля; дати народам світу можливість активно сприяти стійкому й справедливому розвитку; сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади; а також роз’яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було більше безпечне й благополучне майбутнє.

11 травня1971 року генеральному секретареві ООН надійшло звернення, яке підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв’язку із забрудненням довкілля: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами».

У 1972 році у Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція із захисту довкілля, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Учасники конференції ухвалили рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня охорони довкілля 5 червня.

Офіційно Всесвітній день охорони довкілля був заснований Генеральною асамблеєюООН на її 27-й сесії 15 грудня1972 року (резолюція № A/RES/2994 (XXVII)). Також була заснована нова організація в системі ООН — Програма ООН по навколишньому середовищу, під егідою якої з того часу і відзначається всім світовим співтовариством щорічно День охорони довкілля.

Вперше святкування Всесвітнього дняохорони довкілля відбулося у 1974 році.

Кожного року визначається тема, під якою відбуваються заходи до Дня охорони довкілля.У 2018 році тема Всесвітнього дня охорони довкілля – «Бій забрудненню пластиком» (англ. “BeatPlasticPollution”). Урочистості з цієї нагоди будуть проходити в Індії.