15 травня – Міжнародний день захисту клімату

 

Всесвітній День Захисту Клімату відзначається щорічно в усьому світі 15 травня. Мета свята — звернення уваги міжнародної спільноти до проблеми зміни клімату. Установа цього свята стала відповіддю на заклик метеорологів захищати клімат як важливий ресурс, що впливає на добробут нинішніх і майбутніх поколінь.

Вперше це явище обговорювалося на світовому рівні в 1992 році — на так званому Самміті Землі в Ріо-де-Жанейро. Представники понад 180 країн світу підписали Рамкову Конвенцію ООН щодо Зміни Клімату (РКЗК). Ця угода визначила загальні принципи дій держав, спрямовані на стабілізацію парникових газів в атмосфері на тому рівні, який не загрожує кліматичній системі Землі глобальним антропогенним впливом.

В кінці 1997 року на третій конференції сторін РКЗК, що проходила в Кіото (Японія), в доповнення до Конвенції був прийнятий знаменитий вже Кіотський протокол — міжнародний документ, який зобов’язує 183 розвинені країни та країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у 2008–2012 роках у порівнянні з 1990 роком. Україна приєдналася до Кіотського протоколу 4 лютого 2004 року.

Передбачені Кіотським протоколом  зобов’язання сторін поширюються на шість парникових газів: діоксид вуглецю (СО2), метан (СН4), закис азоту (N2O), гексафторид сірки (SF6), перфторвуглець (ПФВ) і гідрофторвуглеці (ГФВ). При цьому індивідуальні зобов’язання сторін варіюють від 8% до 10% скорочення. Механізми гнучкості, закладені в Протоколі, допускають купівлю-продаж національних прав (квот) на викиди або їхнє скорочення.

Через 10 років, у грудні 2007 року, на Балі (Індонезія) відбулася ще одна конференція ООН, присвячена питанням зміни клімату. Її учасники — представники понад 190 держав — підписали міжнародну угоду, що закликає світових лідерів вжити потрібні заходи, з тим, щоб торговельно-промисловий сектор зменшив емісію вуглекислого газу.За підрахунками вчених для безпеки клімату необхідно зменшити кількість вуглекислого газу в атмосфері з нинішнього рівня в 400 частин на мільйон до 350 частин на мільйон і нижче.

 

Джерело: засоби інтернету